Auto skola Bulevar

SIMULATOR VOŽNJE

Simulator vožnje automobila

Upravljanje autom predstavlja motornu veštinu koju početnik u vožnji još uvek ne poseduje. Polazeći od činjenice da nepoznato kod čoveka izaziva strah, dok poznato potiskuje strah i stvara sigurnost, obuka ima za cilj da obezbedi uslove za sticanje potrebnih znanja i veština koje će nepoznate uslove u saobraćaju pretvoriti u poznate.

Simulator vožnje je vaš dragoceni saveznik za sticanje ove motorne veštine jer vas upoznaje sa vožnjom u veoma različitim uslovima. Tada nepoznato nestaje i straha nema, pa su reagovanja smirena, pravilna i bezbedna.

Proceduralno pamćenje omogućava upravljanje vozilom na bezbedan način bez posebnog intelektualnog truda.

Učenje i pamćenje

Šta su učenje i pamćenje?

Učenje je pribavljanje informacija, dok je pamćenje sposobnost mozga da zadrži informacije i prizove ih po potrebi.

Pamćenje se odvija na svestan ili nesvestan način, omogućavajući reprodukciju naučenih informacija radi uspešnog obavljanja zadataka.

Vrste pamćenja

Prema trajanju
  • Kratkoročno (radno) – traje do nekoliko sekundi.
  • Dugoročno – traje godinama ili ceo život.
Prema sadržaju
  • Deklarativno pamćenje – zaduženo za jezičko-govorne informacije (činjenice, opšta znanja). Ovaj tip pamćenja se dešava u kori velikog mozga.
  • Proceduralno pamćenje – odnosi se na motornu aktivnost (plivanje, vožnja automobila). Uključuje motorne regije mozga i subkortikalne strukture.

Proceduralno pamćenje

Karakteristike proceduralnog pamćenja
  • “Znati kako ću nešto obaviti” – implicitna memorija.
  • Ponavljanje niza pokušaja, postupno sticanje veštine.
  • Pamćenje se automatski priziva kroz izvođenje radnji.

Konsolidacija pamćenja

Proces konsolidacije

Konsolidacija pretvara kratkotrajno pamćenje u dugotrajno. Hipokampus određuje koja iskustva su važna i treba ih zapamtiti. Aktivno ponavljanje podstiče promene u sinapsama, formirajući stabilnu dugoročnu memoriju.

Dugotrajno pamćenje omogućava automatsko izvođenje motornih radnji, kao što su one potrebne za sigurnu vožnju.

Plastičnost mozga

Osobine plastičnosti mozga

Nervni sistem menja svoju strukturu i funkciju pod uticajem iskustva, povećavajući broj sinapsi i modifikujući dendritske strukture.

Simulator vožnje pomaže formiranju proceduralnog pamćenja, skraćujući reakciono vreme tokom učenja motornih veština.

Pokretanje vozila

Pokretanje vozila na ravnom putu i usponu deo je početne obuke. Uz pomoć stručnog lica, prateći uputsva koja su prikazana na ekranu (glasovne poruke, slika i tekst) lako se uči pokretanje vozila na ravnom putu, na uzbrdici i nizbrdici.

Pravilna upotreba svetala

Simulacija vožnje automobila u noćnim uslovima. Pravilna upotreba kratkih i dugih svetala prilikom mimoilaženja, preticanja i obilaženja.

Reagovanje u rizičnim situacijama

Noćni uslovi vožnje u kojima kandidat za vozača upravlja vozilom ne očekujući greške drugih vozača, u ovom slučaju motociklista ne poštuje prvenstvo prolaza, ali kandidat na vreme reaguje i izbegava saobraćajnu nezgodu.

Promena stepena prenosa

Pravilno korišćenje kvačila i ručice menjača je veoma važno. Obratite pažnju na položaj ruke na ručici menjača, jer se on menja u zavisnosti od stepena prenosa u koji prelazite. Na ovaj način, smanjujete verovatnoću da prebacite u pogrešan stepen prenosa.

Eko vožnja

Sistem za simulaciju obuke za eko vožnju predstavlja rešenje za smanjenje potrošnje goriva i operativnih troškova. Razvija ekonomičniji, ekološki prihvatljiviji i sigurniji način vožnje kroz edukativne sadržaje.

Uslovi smanjene vidljivosti

Vožnja auto-putem u uslovima smanjene vidljivosti zahteva dodatnu pažnju i oprez. Važno je prilagoditi brzinu uslovima na putu, koristiti svetla za maglu ako je potrebno, i održavati bezbednu udaljenost od drugih vozila. U slučaju guste magle, obavezno je korišćenje sva četiri pokazivača pravca.